Volunteer Lists

Admissions Area Representatives

Ramni Abdul-Jalaal

Pam and Andrew Adkins

Elizabeth and Pen Agnew

Jennifer and John Agwunobi

Virginia and Bert Amason

Janis and Mike Barraza

Wanda and Charles Beamon

Ellen and Mark Bivins

Carla and Kirk Block

Julie and Ab Boxley ’76

Hilary and Bobby Brandt

Camille and Wade Brannon

Nikki Brotherson

Kirsten and Steve Brown

Shannon Callewart

Shelley and Ward Cammack

Maura and Peter Campbell

Emely Navas de Crus and Lenin Cruz

John Dixon ’80

Liz and Phil Dolan

Retta and Gilly Dotterer ’81

Aimee and George Eberle

Page Evans and John Corey

Angie and Derek Farquharson

Trista and William Farrell

Valerie and John Gammage

Louise and Paul Gibert

Nancy and Chris Giblin ’86

Sallie and John Glover ’81

Read Goode

Leigh and Bill Goodwyn

Staci and Tom Greenspon

Reyon and Michael Griffith

Marian Kremer and Kris Hagerman

Allison and Brad Hill

Lisa and Robbie Huffines

Grace Jackson

Tiffany and Wade Jones

Soo In Min and James Kim

Mike Koppenhaver

Ann and Allen Lee

Qiuzhu Shang and Nan Li

Phillip and Tabatha Light

Cardiff and Eric Loy

Lynne and David Maybank ’79

Alison and Brac McKee ’77

Kim and Bob McKernan

Jennifer and Rusty McNair

Julie and William Miezan

Calvert and George Moore

Roz and Leonard Moore

Jemma and John Moses

Ebondo Mpinga-Young

Tinker and Vincent Notzon

Essie Quansah and Michael Otoo

Beth and Howard Penton ’83

Maria and Francisco Portobanco

Gracie and Carter Redd

Mary Jo and Bill Riddle

Hayedeh and Dale Scott

Maria and Brian Sergenian

Susan and Jim Simpson ’77

Lilly Singh

Sally and Ross Singletary

Karyn Smith

Ellen and Jim Spears

Fiona and Powell Starks

Sylvie and Everton Sutherland

Katie and Tom Thagard ’83

Heather and Will Thomas ’82

Kathryn and Bill Tyree

Margaret and Chris Ullrich

Leeann and John Veatch

Amy and Randy Walton

Anna and Wiley Wasden

Ruth and John Whitner

Kelly and Peter Wilbanks

Eleanor and Spencer Williamson

Lisha and Halsey Wise ’83

Chase and Hubie Wood

Lynn and Peter Yardley

Audrey and Dave Young

Advancement and Admissions Hosts

Elizabeth and Lee Ainslie ’82, New York, N.Y.

Dawn and John Andreala, Raleigh, N.C.

Shelley and Ward Cammack, Sewanee, T.N.

Laura Saunders and William Coxe ’91, Greenville, S.C.

Jodi and Tim Dod, Atlanta, Ga.

Hampton Moore Eubanks ’96 and Ben Eubanks, Richmond, Va.

Valerie and John Gammage, Greenwich, Conn.

Louise and Paul Gibert, Charlotte, N.C.

Sallie and John Glover ’81, Raleigh, N.C.

Leigh and Bill Goodwyn, Charlotte, N.C.

Peryn Harmon Graham ’94 and Adair Graham ’93, Wilmington, N.C.

Lisa and Robbie Huffines, New York, N.Y.

Eliza and David Ingle ’80, Charleston, N.C.

Carter Hancock Johnson ’97 and Claiborne Johnson, Richmond, Va.

Rima and Eric Lee ’84, Ft. Worth/Dallas, Texas

Harmon and George Logan ’63, Charlottesville, Va.

Isabel and Ransom Lummis ’80, Houston, Texas.

Hue and Patrick Marlatt, Durham, N.C.

Mary Jo and Bill Riddle, Greenwich, Conn.

Julian Robertson ’51, New York, N.Y.

Burwell and Paul Schorr, New York, N.Y.

Hayedeh and Dale Scott, San Francisco, Calif.

Margaret and Chris Ullrich, Charlotte, N.C.

Rad and Oddie von Werssowetz ’04, Charlotte, N.C.

Margaret and Richard von Werssowetz, Charleston, S.C.

Alexandra and Spencer Wells, San Francisco, Calif

Kelly and Peter Wilbanks, Richmond, Va.

Class Correspondents

John Burwell Melvin ’43

Harvey Lee Lindsay, Jr. ’47

Hugh I. Richardson, Jr. ’48

Herbert Alcorn Donovan, Jr. ’49

Henry Watkins Anderson III ’50

Walter Jay Reed, Jr. ’51*

Harte Cooper Crow ’52

Edward Wade Mullins, Jr. ’53

Charles VanOrden Covell, Jr. ’54

Henry A. Wise II ’55

Lester Leroy Cooper, Jr. ’56

Louis Haynes Gump ’57

Surry P. Roberts ’58

James Daniel Simpson III ’59

William Miller Drennen, Jr. ’60

Middleton Elliott Randolph, Jr. ’61

Milton Lanier Woodrum ’61

Alfred Rives Berkeley III ’62

R. Cotten Alston III ’63

Alexander Susong Jones ’64

Richard H. Lee ’65

James Nelson Sullivan ’65

Howell Hollis III ’66

Jack Norris Sibley, Sr. ’66

Philip Gibson Terrie, Jr. ’66

Charles Dudley Coppage ’67

George Walker St. Clair Moore, Jr. ’68

Marty Martin ’69

B. Kinloch Nelson, Jr. ’69

James Edwin Newman, Jr. ’70

Geoffrey Powell Snodgrass ’71

Robert Alan Wilson, Jr. ’72

Porter Farrell II ’73

Robert Gilliam Kittrell III ’74

William Alvis Stokes, Jr. ’74

Edmund Hunt Burke ’75

William A. Moncure, Jr. ’75

William Hunter deButts III ’76

James Felix Clardy, Jr. ’78

William Leggette Hughes ’79

Staige Davis Hoffman, Sr. ’80

Bernard Seward Totty ’81

J. Arthur Smith IV ’82

John Reeves Sloan ’83

Robert Frank Vasquez ’83

Samuel Blair Froelich ’84

Thorne Gregory, Jr. ’85

Eugene Arthur Taylor III ’86

David Stanford Haddock II ’87

Croom McDonald Lawrence ’89

William Alexander Banks, Jr. ’90

William MacAllister Coxe, Jr. ’91

Fred Calvin Alexander III ’92

Thomas Walker Lamond ’93

Emily Fletcher Breinig ’94

Sarah Baltimore McElwain ’95

Mary Spencer Craddock Scurry ’95

Temple Forsyth Basham ’96

Lucas John Zehner ’96

William Ward Allen ’97

Katherine Moncure Stuart ’98

Rebecca Kellam Everhart ’99

Mary Cunningham Short ’00

Schuyler Jordan Williams ’00

Taylor Gillis Clement ’01

Leah Kannensohn Tennille ’01

Arthur Leonard Armstrong ’02

Andrew Scott Farrar ’02

Alden Koste Corrigan ’03

Christopher Harrison Gadsden Gilchrist ’04

Caitlin Ann Smith ’04

Kathleen Ellen Frazier ’05

Margaret von Werssowetz Waters ’06

Molly Elizabeth Wheaton ’06

Thomas C. Barber ’07

Katharine Dawson Farrar ’07

Lucille Glaize Frey ’08

William Taft Hackenson ’09

Kathleen Elizabeth Hullinger ’09

Johnston Stockett Marr ’09

Whittington Whiteside Clement, Jr. ’10

Lucy Ambler Goddin ’11

Celeste Heath Jones ’12

Somerville Gwathmey Glubiak ’13

Ciara Rose Sobin ’14

Presley Grace Goode ’15

Tyler Pearson Hartmeyer ’15

Morgan Ann Lineberry ’15

Kelsey Maureen Anderson ’16

Priscilla Blair Barton-Metcalfe ’16

William Andrew Karo II ’16

Elizabeth Banks Campagna ’17

Whitby Stack Goode ’17

Thomas Stuart Greenspon II ’17

Halle Tate Hughes ’17

Connect on Campus Volunteers

Barbara Bai ’08

Paul Blake ’10

Alexander Block ’17

Leah Andress Brady ’08

Allison Priebe Brooks ’94

James Brown ’99

Latane Campbell ’81

Woody Coley ’73

Kelly and Dan Deutermann ’87

Henry Woods Dewing, Jr. ’12

Greg DiNardo ’09

Craig Dixon ’93

Zach Drennen ’88

Tevan Green ’96

Hattie Gruber ’00

Victoria Hightower ’06

Matthew Brett Hurley ’08

JT Jobe ’07

David Kagulu-Kalema ’10

Toni Karasanyi ’00

Brennan Lynch ’05

Kristen Edwards Marquardt ’97

Lauren Marshall ’09

Betsy Watts Metcalf ’00

Hillary Harper Molitor ’05

Edward Morrison ’76

Will Nisbet ’01

Elly Palmer ’98

Zsolt Parkanyi ’00

Katharine Pelzer ’06

Ted Peterson ’07

Edward Kriegsmann Pritchard IV ’09

Chip Register ’85

Howard Smith ’76

Victoria Friedman Thevenot ’07

Jon Trapp ’99

Schuyler Williams ’00

Alexa Williams ’10

Patrice Scott Williams ’95 

Martin Luther King Day Alumni Panel

Rasheed Cole ’03

Olabisi Fraser ’11

Aliyah N. Griffith ’11

Wayne Johnson ’80

Azizi Jones ’02

Rodney Rice ’79 

Hall of Fame Committee

David Kirk Williams ’54*

Harry K. Benham III ’58

Scott Alexander Collie ’85

LaMarr Eugene Datcher ’98

Duval Scott Farrar ’72

Katharine Dawson Farrar ’07

William Washington Flowers ’67

Thomas Wilkes Harrison ’73

John Carlyle Herbert Hooff, Jr. ’67

Josephine Elizabeth Horsey ’00

Christopher Tate Jacobs ’93

Jonathan E. Lee ’01

Timothy Russell McGee ’81

Carl Everette Morris ’99

Kenneth DuVal Tyler ’83

Peter Bradley White ’84

Patrice Scott Williams ’95

Parent Connection Volunteers

Maria and Peyton Anderson

Jenny Archie

Barbara and John Barrett

Wanda and Charles Beamon

Erika Robinson and Rick Beckner

Nora and Mark Berendsen

Hilary and Bobby Brandt

Shelley and Ward Cammack

Shannon and Christopher Campagna

Melissa Chang and Owen Chiang

Allyson and Andrew Cowin

Gaither and Robert Deaton

Liz and Phil Dolan

Kathleen and Edmund Doss

Margaret and Sean Driscoll

Laurie and Ned Durden ’88

Caroline and Steve Faris

Trista and William Farrell

Killeen and Joseph Faughnan

Kathleen and Kirkman Finlay

Laura Fitzpatrick and James McNulty

Stephanie and Bill Fix

Valerie and John Gammage

Nancy and Chris Giblin ’86

Leigh and Bill Goodwyn

Stephanie and Keith Guest

Katherine Munchmeyer and Henry Hand ’84

Beth and Jimmy Hendricks

Jennifer and Winston Holt ’82

Lisa and Robbie Huffines

Grace Jackson

Tiffany and Wade Jones

Debborah and Darryl Joyner

Barbara and Nick Kelly

Kim Dreux-Kelly and Byron Kelly

Soo In Min and James Kim

Elizabeth and Mike Klump

Jet and James Kollin

Ann and Allen Lee

Cassandra and Essentino Lewis

Qiuzhu Shang and Nan Li

Jane Lu and Peter Liu

Isabel and Ransom Lummis ’80

Hue and Patrick Marlatt

Lacy and Kendrick Mattox

Carla and Williford McCauley

Heather and Hunter McGuire ’81

Jennifer and Rusty McNair

Julie and William Miezan

Caroline and Allston Moore ’83

Roz and Leonard Moore

Laura Morton

Justina Moses

Jane and John Peeples

Beth and Howard Penton ’83

Georgina and Jay Podjenski

Gracie and Carter Redd

Loraine Richardson McCray

Lesli and Chris Schmachtenberger

Bianca Shannon

Laura Shelburne

Amana and William Simmons

Lilly Singh

Karyn Smith

Dede and Joe Stanko

Leslie Steiner

Sheri and Kirt Storch

Marta and Craig Stowers

Kristin and Chris Teeters

Larkin Martin and John Thornton

John Trask ’81

Margie and Andrew Warrell

Alexandra and Spencer Wells

Hubie and Chase Wood

Julie and Christian Wright ’88

Viona Liu and Alexander Xi

Lynn and Peter Yardley

Susan and Tucker York

Megan and Will Ziglar

Parent Roll Call Committee
Freshman Class Chairs

SuSu and Steven Lily ’88

Sophomore Class Chair

Chase and Hubie Wood

Junior Class Chair

Kathryn and Bill Tyree

Senior Class Chair

Laura Shelburne

Seniors Parent Roll Call Committee

Tim and Susan Ashford

Camille and Wade Brannon

Margaret and Toby Chambers ’90

Sallie and John Glover ’81

Leigh and Bill Goodwyn

Rolf and Ronda Hoffmann

Elizabeth and Dave Lukes

Julie and William Miezan

Jane and John Peeples

Gracie and Carter Redd

Sally and Ross Singletary

Parent Committee Members

Heather and Lathan Allen ’85

Shelley and Ward Cammack

Lania and Bruce Caslow

Gaither and Robert Deaton

Liz and Phil Dolan

Margaret and Sean Driscoll

Stormy and Philip Dudley ’91

Aimee and George Eberle

Nancy and Chris Giblin ’86

Read Goode

Kathy Heiner

Lisa and Robbie Huffines

Meg and Peter Hunt

Eliza and David Ingle ’80

Kirsten Kaplan

Jill Lloyd

Hue and Patrick Marlatt

Heather and Hunter McGuire ’81

Brooke and John Moore

Essie Quansah and Michael Otoo

Alison and Dave Reilly

Lilly Singh

Allison and Brent Smith

Karyn Smith

Margaret and Chris Ullrich

Laura and Kaj Vetter

Megan and Will Ziglar

Parent Event Volunteers

Sallie and John Glover ’81

Nancy and Dave Phillips

Sally and Ross Singletary

Anna and Wiley Wasden

Lynn and Peter Yardley

Susan and Tucker York 

 

Reunion Class Chairs

Surry P. Roberts ’58

George Walker St. Clair Moore, Jr. ’68

Michael McElwee Holt ’83

Edmund Nelson Durden ’88

Andrew Barrick Nielson, Sr. ’98

Katherine Moncure Stuart ’98

William Case Anderson ’03

Christopher Elkins Joseph ’03

K. Tucker Clarkson ’08

Edward Spencer Graves III ’08

Emily Shelton Urquhart ’08

Joslyn Kathleen Kline Chesson ’13

Jihyun Elizabeth Lee ’13

Reunion Committee

Thomas Munford Boyd, Jr. ’58

Moncure Gravatt Crowder ’58

W. Hayne Hipp ’58

Theodore Jervey Hopkins, Jr. ’58

William Adger Moffett III ’58

Alexander Wentworth Sierck ’58

William Hoge Wood III ’58

Jonathan A. Barrett ’68

John Dabney Carr, Jr. ’68

W. Lyles Carr III ’68

G. Geddes Dowling III ’68

Stephen Noble Fitts ’68

C. Carrington Herbert, Jr. ’68

Edward Hamilton Inman II ’68

Gregg King Jones ’68

Robert Clagett Sanders ’68

Mark Varner ’68

Reginald Darlington Wilson, Jr. ’68

Luke Christian David ’93

Cary Longstreth Goodwin ’93

Thomas Walker Lamond ’93

Elizabeth Jacobs Tuff ’93

Alyson Evans Beha ’98

Francis Winslow Poe Brawley ’98

Jason Wayne Coker ’98

William Lassiter Doffermyre ’98

George Wride Kelly Gummere ’98

Catherine Wray Barber Whitticom ’98

Mary Rennie Rowe Litman ’03

Carolyn Barfield Thompson ’03

Marguerite Cremin Kleinheinz ’08

Kelechi Adaeze Onyejiaka ’08

Tajh Ashante Restrepo ’08

Somerville Gwathmey Glubiak ’13

Haley Thayer Lyerly ’13

Roll Call Class Chairs

Harvey Lee Lindsay, Jr. ’47

Herbert Alcorn Donovan, Jr. ’49

Charles Wilkerson Cook, Jr. ’52

Henry A. Wise II ’55

William Thelin Saunders, Jr. ’56

Shepard B. Ansley ’57

David Andrew Wysong ’59

Paul Hamilton Cathcart ’60

Tain Pendleton Tompkins ’60

Middleton Elliott Randolph, Jr. ’61

Milton Lanier Woodrum ’61

Alfred Rives Berkeley III ’62

St. George Bryan Pinckney ’65

Whittington W. Clement ’66

deRosset Myers, Jr. ’67

George Walker St. Clair Moore, Jr. ’68

Marty Martin ’69

Peter Roberts Coffin ’70

Charles Dunsmore Fox IV ’71

James Thomas Coleman ’72

David Wilkinson Carr, Jr. ’73

Robert Campbell Farmer ’74

Abney Saunders Boxley III ’76

Dalton Dillard Ruffin, Jr. ’76

T. Braxton McKee ’77

Harry J. Archer III ’78

James Felix Clardy, Jr. ’78

Edward Laurance Brown ’79

James Harrell Chesson ’79

Robert Wilson III ’80

Phillip Swing Thomas, Jr. ’81

Attison Leonard Barnes III ’82

J. Caulley Deringer ’82

Michael McElwee Holt ’83

Henry VonHoff Stoever IV ’84

Thorne Gregory, Jr. ’85

Christopher Moher Giblin ’86

Howard W. Hunter ’87

Edmund Nelson Durden ’88

Jeffrey B. Clarke ’89

Robert B. Dunkin II ’89

Andrew Glenn Moretz ’90

Dexter Cleveland Rumsey IV ’91

John Murdoch B. Matheson ’92

Luke Christian David ’93

Cary Longstreth Goodwin ’93

Thomas Walker Lamond ’93

Elizabeth Jacobs Tuff ’93

Amy Fannon Cupic ’94

Beverley Logan McCaskill ’94

Joshua Winborne Davis ’95

William C. Goodwin III ’95

Lucy Whittle Goldstein ’97

Walton James McLeod IV ’97

Jason Wayne Coker ’98

Katherine Moncure Stuart ’98

Rebecca Kellam Everhart ’99

John Daniel Morgan Guthridge ’99

Davis Cochrane White ’99

Alix Che Dejean ’00

James Benjamin Doswell ’00

Harriet W. C. Gruber ’00

Katherine Leggett Mabry ’00

Timothy Brock Hidell, Jr. ’01

William R. Lombard ’01

William Alexander Nisbet ’01

Grant Ridgely Brown ’02

Lauren Elizabeth Vance ’02

William Case Anderson ’03

Cameron Leppard Kluttz ’03

Virginia Wellford Moore ’03

Mary Snowden Clarke ’04

Nicholas Clarence Chapman Stewart ’04

Mary Peterkin Worthington ’04

Taylor Harrison Embury ’05

Katherine Hanlan Hollo Kegan ’05

Richard B. Lee VI ’05

Brennan Killeen Lynch ’05

Nathaniel Boardman Mauer ’05

Thomas Gray Light ’06

Honour Alston Thornton ’06

Molly Elizabeth Wheaton ’06

Christopher Rankin Williams ’06

Julia Rowe Wise ’06

Kelsey Montz Duffey ’07

Theodore Leon Peterson III ’07

Leah Andress Brady ’08

K. Tucker Clarkson ’08

Lindsey Sprague deButts ’08

Emily Shelton Urquhart ’08

William Taft Hackenson ’09

Walter Alexander Helm ’09

Patrick Williams Mealy ’09

Elizabeth Ward Nation ’09

Benjamin Hunt Shuford ’09

Elizabeth Carter Burns ’10

Coles Heyward Lawton ’10

Alexandra J. Wright ’10

Michael Sutton Alford ’11

Mary Elizabeth Frantz ’11

Elizabeth Alexander Henderson ’11

Andrew Reid Nickle ’11

Harrison Rutledge Clement ’12

Celeste Heath Jones ’12

Annie Gray Nash Dixon ’13

Lucy Gray Myers Douglass ’13

Somerville Gwathmey Glubiak ’13

Emily Morgan Hunt ’14

Tweed Pendleton Bogache ’15

Laura Thompson Bratton ’15

Kathryn Sandridge Oldham ’15

Elizabeth Porter Geer ’16

Maya Camille Glenn ’16

Ryan Thatcher McKernan ’16

John Robinson Wickham, Jr. ’16

Grace Elizabeth Aprajita Burke ’17

Whitby Stack Goode ’17

Young Alumni Leadership Program (YALP)
Co-Chairs

Dillon Louis Dod ’18

Ansley Victoria Haulbrook ’18

Sophia Rushton Singletary ’18

Alexis Nicole Weger ’18

Committee

Stella Wright Brannon ’18

Alexandra Josephs Cowin ’18

Griffin Wright Donaldson ’18

Henrietta Nelson Dotterer ’18

Joseph Robert Espy ’18

William Patrick Gibert ’18

Maya Michelle Goree ’18

Kate Lawson Gray ’18

Paige Scarlett Hathaway ’18

Thomas James Kreger ’18

Ce Liu ’18

Catherine Duke Martin ’18

Erin Elizabeth Phillips ’18

Madelaine Kerr Register 18

Jane Cabell Reynolds ’18

Elizabeth Mayhew Silliman ’18

Caldwell Colt Waller ’18

Harrison Hunter Wasden ’18

Frederick Christian Wright ’18

 

Young Alumni Leadership Society Co-Chairs

Cece Barfield Thompson ’03

Mason Tillett ’06

Ben Shuford ’09

Reid Nickle ’11